Expo برگرفته از کلمه Exposition است و به نمایشگاه های جهانی که اواسط قرن نوزدهم بر پا گردیده اتلاق می گردد اکسپو رویدادی است که هر ۵ سال یکبار و هر بار در کشوری متفاوت برگزار می شود. اهمیت این نمایشگاه و جوانب آن برای کشورهای جهان آنچنان ارزشمند است که امروزه اکسپوها سومین رویداد مهم دنیا پس مسابقات جام جهانی فوتبال و بازیهای المپیک بوده و  نام المپیک فرهنگ ملل را برای آن انتخاب کرده اند.

این نمایشگاه صحنه ای است برای نمایش دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی،علمی و پیشینه فرهنگی و دورنمای توسعه کشورها. در حقیقت کشورهای شرکت کننده در اکسپو می بایست گذشته، حال و آینده‌ی خود را آنگونه که شایسته ملتشان است به نمایش بگذارند.نخستین نمایشگاه اکسپو در سال ۱۸۵۱ میلادی به‌مدت شش ماه در هاید پارک لندن برگزار شد و تا کنون حدود ۶۰ اکسپو در ۲۴ شهر برگزار. شده است. میزبانی نمایشگاه اکسپو برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور میزبان و تبادلات و همکاری های بین المللی بسیار مفید است. از این رو، تمام کشورهای عضو “دفتر نمایشگاههای بین المللی”  (BIE) مایلند میزبانی این نمایشگاه را به عهده بگیرد. “شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران” ازسال ۱۳۸۱ به نمایندگی از ایران به عضویت BIE درآمده است و سازماندهی حضور در اکسپوها را برعهده دارد.

Untitled-1

غرفه ایران در نمایشگاه اکسپوی ۲۰۱۰ میلان.

اولین حضور ایران در اکسپو با دستور امیرکبیر

اکنون نزدیک به دو قرن از حضور کشورمان در اولین اکسپوی بین المللی معماری در لندن، که با دستور میرزا تقی خان امیرکبیر صورت گرفت، می گذرد. ایران علاوه بر حضور در اولین اکسپو، در چندین اکسپو پیش از انقلاب و اکسپوهای ۱۹۹۳ کره جنوبی، ۱۹۹۸ پرتغال، ۲۰۰۰ آلمان، ۲۰۰۵ ژاپن و ۲۰۱۰ شانگهای چین پسازانقلاب اسلامی حضورداشته است. غرفه‌های نمایشگاه‌های اکسپو بر اساس موضوع‌هاییخاص(انتخاب یک شعاربادوهدف،فرهنگسازی بینالمللیورقابتکشورها جهت نمایش دستاوردهای ملی مرتبط با این شعار) برپا می‌شوند تا تفسیر کشور مربوط را از آن موضوع نشان دهند. این موضوع درواقع تِمِ مشترک هر دوره از نمایشگاه است که قبلا پیشنهاد شده و در اجلاس به تصویب رسیده است. برای نمونه، موضوع «آب» در اکسپوی ۱۹۹۸ لیسبون (پرتغال)، «انسان، طبیعت و تکنولوژی» در اکسپوی ۲۰۰۰ هانوفر (آلمان)، «خرد طبیعت» در اکسپوی  ۲۰۰۵ آیچی (ژاپن) و«شهر بهتر، زندگی بهتر»دراکسپوی ۲۰۱۰ شانگهای (چین) مطرح بوده که جمهوری اسلامی ایران نیز در آن‌هاحضور داشته است. اکسپوی سال ۲۰۱۵ میلان با شعار “تغذیه زمین، انرژی برای حیات” قرار است مفهومی جدید از رویدادها و میراثی که اکسپوها به جای می گذارند ارائه دهد. این نمایشگاه از تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه تا ۴ آبان ماه سال ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد .

با توجه به دوره زمانی ۶ ماهه برگزاری اکسپوها، موقعیت مناسبی جهت برقراری ارتباطات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، جذب توریست و … هستند و در نهایت منجر به توسعه روابط اقتصادی در بین کشورهای حاضر و بازدیدکنندگان محلی و بین المللی خواهد شد. وجه تمایز Expo ها با Fair و Exhibition در مدت برگزاری آن و اهداف متفاوتی که در این دو رویداد دنبال می شود و از همه مهمتر سالن های مورد استفاده در این رویداد است. برای برگزاری اکسپو باید سالن ها به صورت خاص و ویژه طراحی و ساخته شوند و در این میدان رقابت کشورها و ملل، جهت حضور هرچه بهتر و چشمگیرتر خود سعی در ابداع و ساخت یک ساختار بیاد ماندنی از خود هستند.

Untitled-2

غرفه ایران در اکسپوی شانگهای چین

Untitled-3

فروش تابلو فرش در غرفه ایران؛اکسپوی ۲۰۱۰ شانگهای.در غرفه ایران

Untitled-4

طرح دو سرباز هخامنشی به عنوان نگهبانان سالن؛ورودی سالن ایران در اکسپوی شانگهای

Untitled-5

فروش تابلو فرش در غرفه ایران؛اکسپوی ۲۰۱۰ شانگهای

Untitled-6

نمای داخلی غرفه ایران در اکسپوی ۲۰۱۰ شانگهای

Untitled-7

قالی ایرانی و حضور گردشگران خارجی؛اکسپوی ۲۰۱۰ شانگهای

Untitled-8

ورودی غرفه ایران در اکسپوی شانگهای

Untitled-9

بخش مفاخر ایران؛ غرفه ایران در اکسپوی ۲۰۱۰ شانگهای

“اکسپوی شانگهای چین” درسال ۲۰۱۰ میزبان ۲۴۲ کشورجهان بود که برگزاری آن‌ ۶ ماه به طول انجامید. طبق برآوردهای صورت گرفته،حدود ۱۰۰ میلیون نفر از اقصی نقاط جهان ازاین نمایشگاه بازدید کردند.

Untitled-10

غرفه ایران در اکسپوی ۱۹۶۷

Untitled-11

نمایی از سالن ایران در اکسپو ۱۹۹۸ پرتغال

Untitled-12

نمایی از سالن ایران در اکسپو ۲۰۰۰ آلمان

Untitled-13

غرفه ایران در اکسپو ۲۰۰۵ ژاپن